Ogłoszenia
31. V. 2026 r.
UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY
- Intencje mszalne /na tablicy ogłoszeń przed kościołem/.
- Echo katolickie – zachęcamy do lektury naszej diecezjalnej gazety; jest pod chórem.
- PIERWSZA KOMUNIA naszych dzieci odbyła się wczoraj ( 30 maja ); od dziś dzieci przeżywają „ Biały Tydzień”, na który zapraszamy także rodziny naszych dzieci; od poniedziałku te spotkania będą na mszy św. wieczorowej z wyjątkiem czwartku ( Boże Ciało ) – dzieci pierwszokomunijne przychodzą na mszę św. o godz. 9:00 po której jest procesja.
- Schola – wtorek – 16:45 - sala katechetyczna.
- KRĄG BIBLIJNY - wtorek ( po mszy św. wieczorowej ).
- MINISTRANCI mają spotkanie we środę po mszy wieczorowej.
- 6 rocznica Święceń biskupich ks. bpa Grzegorza – 1 czerwca.
- BOŻE CIAŁO – we czwartek; msze św. o g. 7:00; 9:00 z procesją i o g. 16:00; tego dnia jest I czwartek ( adoracja Najśw. Sakramentu od g.15:00 zakończy się nabożeństwem a potem msza św. ).
- I piątek i I sobota m-ca; adoracja w kościele o g. 17:00 a w kaplicy o g.15:30 zakończone nabożenstwem; do chorych pojedziemy w następną sobotę ( za dwa tygodnie ); w piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od mięsa ( jest dyspensa bpa Kazimierza ).
- PIELGRZYMKA parafialna na ogólnopolską pielgrzymkę Różanca św.( 200-lecie Żywego Różańca) – 5-6 czerwca.
- I NIEDZIELA MIESIĄCA – adoracja od g. 7:00 zakończona nabożeństwem; ta niedziela – to Święto Dziękczynienia; w tym dniu zbieramy ofiary na budowę kościołów w diecezji siedleckiej.
- Oświadczenie Episkopatu w związku z propozycją programową przedmiotu Edukacja zdrowotna a także w związku z rejestracją związków jednopłciowych ( na tablicy ogłoszeń i stronie internetowej ).
- 6 czerwca – LEŚNA PODL. - PIELGRZYMKA TRZEŹWOŚCIOWA w intencji Narodu
- ( informacje na tablicy ogłoszeń i w internecie).
- NABOŻEŃSTWO ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa ( w czerwcu ) rozpoczynamy od poniedziałku; w tygodniu o g. 18:00 z w niedzielę o g. 16:00; w kaplicy w Koszelówce nabożeństwo o godz. 19:30; zapraszamy serdecznie.
===============================================================
Słowo wsparcia delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Samorządowców i Pracowników Administracji Samorządowej bpa Andrzeja Jeża do władz polskich gmin i miast wobec presji na transkrypcję zagranicznych aktów związków jednopłciowych
Szanowni Państwo, Przedstawiciele Władz Samorządowych,
z głęboką uwagą i pasterską troską obserwuję wydarzenia związane z rosnącą presją na dokonywanie transkrypcji zagranicznych aktów związków jednopłciowych do polskiego rejestru prawnego. Wyroki sądów oraz nowe wytyczne administracyjne stawiają Państwa, jako gospodarzy naszych miast i gmin oraz zwierzchników administracji lokalnej, przed bardzo trudnym wyborem między technicznym wdrażaniem narzucanych interpretacji a wiernością prawemu sumieniu i polskiemu prawu zasadniczemu.
W tym szczególnym czasie pragnę skierować słowa uznania, solidarności i duchowego wsparcia do tych samorządowców, którzy z odwagą oświadczyli, że nie dopuszczą w podległych im urzędach do procedur uderzających w tożsamość małżeństwa i rodziny. Państwa publiczny sprzeciw i ochrona podległych pracowników przed działaniami sprzecznymi z polskim porządkiem prawnym to niezwykle potrzebne świadectwo. Pokazuje ono, że istnieją wartości nadrzędne, których nie można poświęcić dla świętego spokoju czy pod wpływem zewnętrznych nacisków. Opieracie się Państwo na gruncie najwyższego prawa Rzeczypospolitej. Zgodnie z fundamentalną zasadą ustrojową oraz jednoznacznym orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego, Konstytucja RP posiada absolutny prymat nad prawem europejskim i międzynarodowym. Suwerenność moralna i prawna naszej Ojczyzny oznacza, że żadne zewnętrzne instytucje ani unijne trybunały nie mają prawa narzucać Polsce definicji rodziny. W art. 18 naszej Konstytucji została ona w sposób nienaruszalny określona jako związek kobiety i mężczyzny. Próby wdrażania procedur urzędowych tylnymi drzwiami, z pominięciem Konstytucji, są uderzeniem w suwerenność porządku prawnego. Państwa odważna postawa skutecznie nas przed tym broni.
Zaledwie kilka dni temu, w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, na Jasnej Górze dokonany został narodowy Akt Zawierzenia Samorządu Terytorialnego Matce Bożej i św. Kindze. Wypowiedziane tam słowa nabierają dziś profetycznego znaczenia. Wołaliśmy wówczas o dar mądrego serca i światło Ducha Świętego dla tych, którzy budują ład w naszych miastach i miejscowościach. Przywoływaliśmy postać św. Kingi – mądrej i łaskawej Patronki samorządowców – jako wzoru gospodarności uświęconej modlitwą, prosząc dla Państwa o „męstwo w wyznawaniu wiary oraz odwagę w budowaniu wspólnot opartych na prawdzie i sprawiedliwości”. Dzisiejsza obrona instytucji małżeństwa to najbardziej konkretna realizacja tego jasnogórskiego zawierzenia.
Święty Jan Paweł II przypominał nam, że „historia uczy, iż demokracja bez wartości łatwo przemienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm”. Państwa postawa broni wspólnot samorządowych przed takim właśnie zagubieniem moralnego i prawnego fundamentu.
Zapewniam, że w swojej wiernej postawie nie jesteście sami. Kościół, a wraz z nim rzesze ludzi dobrej woli, otaczają Was modlitwą i pełnym wsparciem. Proszę Boga, przez wstawiennictwo Pani Jasnogórskiej, św. Kingi oraz św. Tomasza Morusa – patrona mężów stanu i polityków, który oddał życie za wierność prawemu sumieniu – o męstwo, mądrość i siłę dla Państwa. Niech wasza niezłomność będzie świadectwem i przypomnieniem tego, że „największym bogactwem narodu jest czystość serca, jedność oraz wierność Ewangelii” (Akt Zawierzenia), co zarazem stanowi fundament, na którym zasadza się moralna siła naszych małych ojczyzn.
Z serca błogosławię i otaczam modlitwą
† Andrzej Jeż
Delegat KEP ds. Samorządowców
i Pracowników Administracji Samorządowej
===============================================================
Oświadczenie Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski wobec propozycji podstawy programowej przedmiotu „Edukacja zdrowotna”
W związku z informacją Ministerstwa Edukacji Narodowej z dnia 22 maja br., zgodnie z którą „Edukacja zdrowotna” od 1 września 2026 r. będzie przedmiotem obowiązkowym, a zajęcia dotyczące wychowania seksualnego pozostaną nieobowiązkowe, Komisja Wychowania Katolickiego KEP po raz kolejny przypomina i apeluje:
1. Kościół nie jest i nigdy nie był przeciwny wychowaniu dzieci i młodzieży w duchu troski o zdrowie własne oraz innych osób. Od zawsze podkreśla, że należy dbać o zdrowie, ponieważ życie jest darem Boga, a ciało człowieka stanowi świątynię Ducha Świętego. Wyrazem tej troski są liczne działania podejmowane na rzecz profilaktyki, ochrony zdrowia i leczenia. W proponowanej przez MEN podstawie programowej przedmiotu „Edukacja zdrowotna” znajduje się wiele wartościowych treści, dotyczących m.in. troski o zdrowie fizyczne, higieny psychicznej czy rozpoznawania zagrożeń. Jednocześnie pojawiają się w niej także zagadnienia, które naruszają nadrzędną rolę małżeństwa i rodziny w życiu społecznym, chronioną również przez Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Kościół opiera swoje nauczanie dotyczące małżeństwa i rodziny na głębokich fundamentach antropologicznych i teologicznych. Małżeństwo i rodzina są wpisane w stwórczy zamysł Boga wobec człowieka. Istotą małżeństwa jest przysięga kobiety i mężczyzny, którzy wobec Boga i ludzi ślubują sobie miłość, wierność, uczciwość małżeńską oraz że się nie opuszczą aż do śmierci. Szczególnym darem i wartością małżeństwa są dzieci, dzięki którym małżeństwo staje się rodziną. Dlatego należy podkreślać, że rodzina jest największym skarbem człowieka, a troska o jej dobro i ukazywanie jej piękna stanowią ważne zadanie społeczne. Rodzina jest bowiem „wspólnotą życia i miłości”, fundamentem społeczeństwa oraz „pierwszą szkołą cnót społecznych”, jak nauczał św. Jan Paweł II.
3. Samo wyłączenie edukacji seksualnej z obowiązkowych treści nie rozwiązuje problemu, ponieważ zastrzeżenia dotyczą nie tylko tego obszaru wychowania, ale całej wizji człowieka, małżeństwa i rodziny. Chodzi o podważanie wizji wychowania opartej na prymacie małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety oraz rodziny jako wspólnoty matki, ojca i dzieci. Seksualność człowieka powinna być ukazywana w perspektywie prorodzinnej, a nie wyłącznie jako indywidualny aspekt zdrowia. Należy ją przedstawiać w kontekście miłości małżeńskiej, odpowiedzialności i życia rodzinnego, podkreślając wartość oraz piękno rodziny. Odejście od takiej wizji prowadzi do poważnych konsekwencji społecznych i rodzinnych – pogłębiania kryzysu demograficznego, wzrostu liczby rozwodów i cierpienia dzieci, problemów zdrowotnych, a w szerszej perspektywie także osłabienia narodu i państwa.
Bp Wojciech Osial
Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP
==============================================================
Apel o szacunek dla św. Jana Pawła II
Apelujemy o szacunek dla św. Jana Pawła II
Polska historia zna wiele ważnych i wyjątkowych postaci, które ją współtworzyły i wpływały na jej kształt w wymiarze społecznym, politycznym, kulturowym czy religijnym. Do ich grona niewątpliwie należy św. Jan Paweł II.
Szczególne znaczenie ma jego nauczanie, które w sposób jasny i konsekwentny przybliża duchowe bogactwo i światło Dobrej Nowiny, broni prawdziwej wolności, godności i prawa do życia każdego człowieka, ukazuje bezcenną wartość małżeństwa i rodziny, a także pozwala rozumieć współczesne problemy tak, by je skutecznie rozwiązywać. Św. Jan Paweł II był wyrazistym głosem ubogich, prześladowanych, dyskryminowanych, skrzywdzonych i zniewolonych. Dzięki jego posłudze liczne narody odzyskały wolność, a wielu ludzi uwierzyło w Chrystusa, odzyskało poczucie sensu istnienia, umocniło nadzieję oraz odmieniło swoje życie.
Jego pontyfikat w ogromnej mierze przyczynił się do upadku komunizmu i przywrócenia jedności Europie. Tenże papież przypominał nam, że aby ta jedność przetrwała próbę czasu, musi się opierać na chrześcijańskich wartościach. Uczył, że dla jej zachowania szczególnie potrzebna jest międzyludzka solidarność, którą zdefiniował jako „jeden i drugi, a nie jeden przeciw drugiemu”.
Potrzeba dużo złej woli, by nie zauważyć ogromnego bogactwa dobra, które jest owocem jego niezwykle pracowitej i twórczej posługi na Stolicy Piotrowej oraz wkładu, jaki wniósł w pozytywne przemiany w Polsce. Dlatego napełniają smutkiem nieustannie powtarzające się w naszej Ojczyźnie próby zdyskredytowania jego autorytetu. Takie działania są niesprawiedliwe i krzywdzące, zwłaszcza że wymierzone są w człowieka, któremu nie tylko Kościół i nasz Naród, ale także cały świat tak wiele zawdzięcza. W nich, jakby na nowo, znajdowało potwierdzenie gorzkie słowo Jezusa o mieszkańcach rodzinnego Nazaretu: „Tylko w swojej ojczyźnie, wśród swoich krewnych i w swoim domu może być prorok tak lekceważony” (Mk 6, 4). Dziękujemy wszystkim, którzy stają na straży poszanowania nauczania i dziedzictwa oraz uszanowania dobrego imienia św. Jana Pawła II, jednego z największych Polaków w historii naszej Ojczyzny.
Podpisali pasterze Kościoła katolickiego w Polsce obecni na 403. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.
Jasna Góra, 22 listopada 2025 r.
Za zgodność:
Bp Marek Marczak
Sekretarz Generalny
Konferencji Episkopatu Polski
=================================================================

